Executive Committee

Chair: Suzanne Te Velthuis ( 04/16 - 03/17)
Argonne Natl Lab

Chair-Elect: Chris Leighton ( 04/16 - 03/17)
Univ of Minn - Minneapolis

Vice Chair: Stephen Hill ( 04/16 - 03/17)
Florida State Univ

Past Chair: Jonathan Sun ( 04/16 - 03/17)
IBM T J Watson Res Ctr

Secretary/Treasurer: Tiffany Santos ( 04/14 - 03/17)
HGST Research Center – San Jose

Member-at-Large: John Cumings ( 04/14 - 03/17)
Univ of Maryland-College Park

Member-at-Large: Jonathan Friedman ( 04/14 - 03/17)
Amherst Coll

Member-at-Large: Ilya Krivorotov ( 04/15 - 03/18)
Univ of California - Irvine

Member-at-Large: David Lederman ( 04/15 - 03/18)
Univ of California-Santa Cruz

Member-at-Large: Christian Binek ( 04/16 - 03/19)
Univ of Nebraska - Lincoln

Member-at-Large: Peter Fischer ( 04/16 - 03/19)
Lawrence Berkeley Natl Lab

Assigned Council Representative
Division of Material Physics
James Chelikowsky 

Past Chairs

2014: Yves Idzerda
2013: Mark Stiles
2012: Paul Crowell
2011: Andrew Kent
2010: Berry Jonker
2009: Axel Hoffmann
2008: William Butler
2007: Dan Reich
2006: Jim Rhyne
2005: Jack Bass
2004: Peter Schiffer
2003: Frances Hellman
2002: David Sellmyer
2001: Jeff Lynn
2000: Si Foner
1999: Lawrence Bennett
1998: Carl Patton
1997: David Jiles

Past Secretary/Treasurers

2011-2013: Shireen Adenwalla
2008-2010: Maria Varela
2004-2007: Caroline Ross
1997-2004: Bruce van Dover

Past Members-at-Large
(term ending March XXXX)


Yuri Suzuki 2016
William Ratcliff 2016
Yumi Ijiri 2015
P. Chris Hammel 2015
Olle Heinonen 2014
Kristen Buchanan 2014
Shufeng Zhang 2013
Olav Hellwig 2013
Eric Fullerton 2012
Peter Fischer 2012
Evgeny Tsymbal 2011
John Freeland 2011
Michael Fitzsimmons 2010
Michael Pechan 2010
David Lederman 2009
Stephen Hill 2009
Sara Majetich 2008
Chris Leighton  2008
Andrew Kent 2007
Jeff Childress 2007
Mark Stiles 2006
Laura Lewis 2006
Julie Borchers 2005
Jonathan Sun 2005
Jack Bass 2004
Barbara Jones 2004
Yves Idzerda 2003
Richard Watson 2003
Ivan Schuller 2002
Jim Rhyne 2002
Jagadeesh Moodera 2001
Ron Goldfarb 2000
David Sellmyer 2000
Yaakov Shapira 1999
Robert O’Handley 1999
Simon Foner 1998
Alison Chaikin 1998
Martin Sablik 1997
Larry Rubin 1997
Jeff Lynn 1997
Ron Goldfarb 1997
Simon Foner 1997
Bernard Cooper 1997
Lawrence Bennett 1997